Odtwórz wspomnienia. Uruchomiono Bibliotekę Piłkarstwa Polskiego! 

Lata żmudnej pracy, pozyskiwanie i archiwizowanie materiałów. Gromadzenie plików wideo, a także grafik i ciekawostek. Oto jest! Polski Związek Piłki Nożnej ma przyjemność poinformować, że od 16 października kibice reprezentacji Polski za darmo mogą korzystać z Biblioteki Piłkarstwa Polskiego. Wszystkie mecze biało-czerwonych, skróty i wiele, wiele innych tylko na naszej platformie. Od dziś cały futbol jest w jednym miejscu!

– Biblioteka Piłkarstwa Polskiego jest jednym z najlepszych projektów okołopiłkarskich zrealizowanych przez PZPN. Pracowaliśmy długo w ciszy, w spokoju i udało nam się stworzyć coś wspaniałego, taki magazyn polskiej piłki. Mamy najważniejsze mecze reprezentacji, fragmenty, ciekawostki, wycinki z gazet i to systematycznie będzie rozwijało się, bo będą dodawane nowe materiały. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, żeby nasz projekt został zrealizowany. Biblioteka pokazuje, że myślimy o wszystkim w naszej piłce. Nie tylko o rozbudowaniu futbolu profesjonalnego, amatorskiego, ale także chcemy dawać wyjątkowe materiały kibicom. Muszę przyznać, że sam, gdy wszedłem na tę stronę, miło było powspominać karierę. Jestem pod wrażeniem jak to wszystko zostało wykonane – powiedział Prezes PZPN Zbigniew Boniek.

Polski Związek Piłki Nożnej idzie z biegiem czasu i dostosowuje się do potrzeb oraz wymagań kibiców biało-czerwonych. Stąd pomysł, by powstała Biblioteka Piłkarstwa Polskiego. – Pomysł stworzenia takiego projektu narodził się ponad trzy lata temu. Świat się zmienia, technologia idzie do przodu. Coraz więcej ludzi korzysta z Internetu i interesuje się piłką nożną. Po sukcesie strony Łączy Nas Piłka zależało nam, żeby iść z biegiem czasu. Dlatego postanowiliśmy stworzyć miejsce w sieci z meczami polskiej piłki nożnej, by dalej angażować kibiców. Oczywiście od pomysłu do realizacji była długa droga, ale dzięki pracy wielu osób udało się wprowadzić plan w życie – mówi Maciej Sawicki, Sekretarz Generalny PZPN. 

Żadna z europejskich federacji nie może pochwalić się tak szeroką i rozwiniętą biblioteką. – Nasz projekt jest unikatowy na skalę europejską. Nikt nie ma tak kompleksowych zasobów zgromadzonych w formie multimedialnej, które pokazują historię piłki nożnej w danym kraju. Dlatego nie było na kim się wzorować i cały projekt musieliśmy stworzyć od podstaw, jeśli chodzi o pomysł, w tym zasoby materiałów źródłowych. Wielkie podziękowania dla TVP oraz Polsatu, a w szczególności dla dyrektora Marka Szkolnikowskiego oraz dyrektora Mariana Kmity. Pomogli wykonać nam ciężką i żmudną pracę, by wydobyć materiały z archiwów – opowiada Sawicki. 

Biblioteka Piłkarstwa Polskiego dostępna będzie nie tylko na komputerach, ale także na wszystkich urządzeniach mobilnych mających dostęp do Internetu. Kibice biało-czerwonych na naszej platformie mogą znaleźć nie tylko mecze reprezentacji Polski z oryginalnym komentarzem, ale też fragmenty spotkań, ważnych akcji i wiele ciekawostek. – Naszym zamiarem jest rozwijanie tego projektu. Planujemy pozyskiwać mecze nie tylko reprezentacji, ale także chcemy umieszczać spotkania od ekstraklasy po drugą ligę i Totolotek Puchar Polski. Chcemy mieć po prostu wszystko w jednym miejscu. To prezent dla nas wszystkich, bo wszyscy jesteśmy kibicami. Łączy Nas Piłka – kończy Maciej Sawicki. 

Biblioteka Piłkarstwa Polskiego została podzielona na kilka zakładek tak, aby każdy kibic biało-czerwonych mógł znaleźć coś dla siebie. Dostępne są zakładki: Mecze, Kroniki, Polecane multimedia i Wideoteka. 

Zakładka „Mecze”

Strona poświęcona każdemu spotkaniu z osobna. Można tam m.in. znaleźć:

– Materiały filmowe (skrót meczu, pierwsza połowa, druga połowa, gole, najciekawsze sytuacje, wywiady pomeczowe i studia) 

– Statystyki meczowe i okołomeczowe 

– Ciekawie przedstawione od strony graficznej składy zespołów i przebieg meczu (gole, kartki, zmiany na osi czasu, ustawienie zespołów, także po przeprowadzonych zmianach)

– Galerie zdjęć (często pokazujące kulisy meczu lub całego turnieju)

– Bohaterów spotkania (przedstawienie w formie statystyk i uzasadnienia dwóch zdaniem redakcji najważniejszych piłkarzy meczu)

Zakładka „Kroniki”

Kulisy spotkań przedstawione w formie artykułów, ciekawostki, nietypowe czy pamiętne wydarzenia, głównie w powiązaniu z materiałami filmowymi, które mamy na stronie, artykuły zostały podzielone na cykle, np.:

– „futbolowe abecadło”, czyli ciekawostki związane z turniejami mistrzowskimi, w których grała reprezentacja Polski

– „był taki mecz”, czyli przypomnienie jednego spotkania, które było ciekawe z powodu nietypowego wydarzenia 

– kalendarium (przedstawienie co tydzień jednej ważnej daty w historii polskiego futbolu)

Zakładka „Polecane multimedia”

Najciekawsze, wybrane przez redakcję, materiały filmowe oraz zdjęciowe dostępne w bibliotece. Materiały są połączone myślą przewodnią, np.:

– wszystkie siedem goli króla strzelców mistrzostw świata 1974 Grzegorza Laty

– wszystkie sześć bramek Zbigniewa Bońka w finałach mistrzostw świata

– najważniejsze i najbardziej pamiętne mecze EURO 2016

– polskie medale na najważniejszych imprezach w obiektywie fotoreporterów

Zakładka „Wideoteka”

Swoisty bank informacji biblioteki zawierający indeks wszystkich turniejów i rozgrywek z których mecze są dostępne w bibliotece, imprezy uszeregowane są w sposób hierarchiczny, w zależności od rangi. Na tej stronie można zobaczyć:

– skróty wszystkich spotkań jakie rozegrała reprezentacja Polski na danej imprezie

– wszystkie gole, które strzelono w meczach reprezentacji Polski na danej imprezie

– można także tworzyć strony poszczególnych zawodników i przedstawić ich najpiękniejsze akcje, gole czy parady bramkarskie.

Biblioteka Piłkarstwa Polskiego dostępna jest pod adresem www.laczynaspilka.pl/biblioteka. Do korzystania potrzebne jest jedynie konto na naszym portalu. Serdecznie zapraszamy!